Svojo spletno stran lahko v danaÅ¡njih Äasih gosti že skoraj vsak internetni privrženec, ki ima vsaj malo raÄunalniÅ¡kega znanja. ÄŒe raÄunalnik že imamo, poleg tega pa smo si že izbrali ime domene, nam spletno gostovanje ne predstavlja dodatnih stroÅ¡kov, saj je na tržiÅ¡Äu že mnogo brezplaÄnih programskih orodij, ki vaÅ¡ “navaden†raÄunalnik spremenijo v raÄunalnik, ki lahko gosti tudi spletne strani. ÄŒe želimo, da bo naÅ¡a spletna aplikacija vidna Å¡irÅ¡emu svetu, pa potrebujemo tudi dostop do medmrežja, ki mora biti za dobro obiskane spletne strani že kar “zmogljivâ€.
ÄŒe potegnemo Ärto, je veliko bolj ekonomiÄno in tudi varno najeti spletno gostovanje, pri katerem so zgornji stroÅ¡ki že vÅ¡teti v ceno. Paketi spletnega gostovanja so v povpreÄju tudi veliko bolj varni od domaÄih, saj jih pogosto vzdržuje profesionalna ekipa, ki toÄno ve, kaj bo za stranke ter spletni strežnik dobro ter varno in kaj ne. Tu se pojavi Å¡e tretja možnost – brezplaÄno spletno gostovanje, katerega moÄno odsvetujemo za resnejÅ¡a spletna mesta. ÄŒe pa ste v informacijski tehnologiji novi, pa bo tudi brezplaÄna možnost za potrebe nekega osnovnega testiranja povsem dovolj.
Mi se bomo dotaknili plaÄljivega spletnega gostovanja, ki je najbolj varna in tudi najbolj zanesljiva možnost med zgoraj naÅ¡tetimi. Cene osnovnih paketov se gibljejo že od 20 evrskih bankovcev dalje letno, kar ne predstavlja prevelikega stroÅ¡ka na letni ravni. Mnogi ponudniki gostovanj nudijo tudi dodaten popust, Äe le tega zakupimo za veÄ let in na koncu pridemo do zares ugodne storitve.
Za slovenska spletna mesta se priporoÄa slovenska spletna gostovanja, ker se bodo strani naložile bistveno hitreje, kot Äe imamo spletno gostovanje zakupljeno recimo v ZDA, VB ali nekje na Filipinih. Razlog za to so razdalje, ki jih morajo podatki prepotovati do vas, in Äe sklepamo logiÄno – bolj kot je strežnik oddaljen od nas, dlje se nam bodo strani nalagale. Sicer tu ne govorimo o minutah ali urah, ni pa to zanemarljiv Äas, Å¡e posebej ne za obiskovalce naÅ¡ega spletnega mesta.
Ko zakupimo spletno gostovanje, poleg samega prostora na strežniku dobimo tudi podatke za dostop do nadzorne ploÅ¡Äe cPanel, katera nam omogoÄa, da s parimi kliki na lahek naÄin skonfiguriramo gostovanje po naÅ¡ih željah. Upravljamo lahko z e-poÅ¡tnimi raÄuni, FTP raÄuni, MySQL bazami, poddomenami in domenami ter Å¡e z mnogimi drugimi veÄ ali manj zaželjenimi možnostmi.
Za nameÄek pa lahko že zamo s parimi kliki ustvarimo razliÄne tipe spletnih strani z orodjem Softaculous, ki nudi nameÅ¡Äanje odprtokodnih sistemov za urejanje spletiÅ¡Ä. Nadzorne ploÅ¡Äe pri domaÄem gostovanju kakopak ni in je tako upravljanje s samim gostovanjem malenkost oteženo.
ÄŒe torej Å¡e enkrat preraÄunamo, kaj se nam na dolgi rok bolj splaÄa, je zmagovalec nedvomno plaÄljivo spletno gostovanje. Na prvi pogled so mnenja veÄinoma drugaÄna, a ko pa se vkljuÄi Å¡e stroÅ¡ke elektrike za 24-urno delovanje raÄunalnika ter seveda tudi naÅ¡ dragocen Äas in varnost samega strežnika pred vdori, pa mnogi nemudoma izberejo boljÅ¡o možnost, kar tudi namenska spletna gostovanja so.