Za pregledovanje elektronske pošte imamo na voljo različne možnosti. Večina v vsakodnevnem življenju uporablja kar Gmail, kjer je vse precej pregledno, hkrati pa imamo na voljo vsak dan več prostora. Pri uporabi Gmail računa praktično ni bojazni, da bi nam prostora zmanjkalo.
Elektronski poštni predal pa imamo lahko vezan tudi na registrirano domeno. Če smo npr. nosilec domene mesarija.net, lahko ustvarimo poštni predal, ki se konča z zapisom @mesarija.net. Pred tem je lahko poljubna beseda ali celo več besed. Skoraj vsako večje podjetje ima poštni predal, pri katerem je pred znakom @ beseda ‘info’, pogosto pa ima tudi vsak zaposleni svoj elektronski predal, ki izgleda nekako tako: ime.priimek@mesarija.net.
Registrirana domena pa za pošiljanje in prejemanje pošte še ni dovolj. Potrebno je tudi spletno gostovanje, saj gre za prostor na strežniku, kot verjetno veste, pa tudi elektronska pošta zavzame svoj prostor. Nekje mora torej biti shranjena. Če nekdo želi spletno gostovanje le za potrebe elektronske pošte, imajo ponudniki gostovanja pripravljene tudi ugodne pakete, namenjene prav takšni želji.
Elektronsko pošto lahko pregledujemo v različnih tako imenovanih poštnih odjemalcih. Nekatere si lahko namestimo na računalnik (ali mobilno napravo), do drugih pa lahko dostopamo kar neposredno v brskalniku. V kolikor imate registrirano domeno in zakupljeno spletno gostovanje, lahko skoraj zagotovo do elektronske pošte dostopate neposredno v brskalniku – v večini primerov na spletnem naslovu: vaša-domena.si/webmail.
Horde, Roundcube ali SquirrelMail?
Pri dostopanju do e-pošte prek spletnega brskalnika (v nadzorni plošči cPanel) imamo največkrat na voljo tri odjemalce – Horde, Roundcube in SquirrelMail. Katerega bomo uporabili, je povsem odvisno od naših preferenc. Čeprav so funkcije pri vseh treh zelo podobne oz. skoraj identične, se nam najbolj dopade Roundcube, ki ima izmed omenjenih treh uporabniku najprijaznejši vmesnik. Priporočamo vam, da ga uporabljate tudi vi. Lahko ga izberete tudi za privzetega, tako da vam ga ne bo potrebno vedno znova izbirati – s tem boste malenkost prihranili na času.
Glavna prednost e-poštnega odjemalca, do katerega lahko dostopamo neposredno v brskalniku, je, da do elektronske pošte lahko dostopamo kjerkoli in kadarkoli. Potrebujemo le internetno povezavo.
Outlook ali Mozilla Thunderbird?
Daleč najbolj priljubljena poštna odjemalca, ki si ju lahko namestimo na računalnik ali mobilno napravo, sta Outlook in Mozilla Thunderbird. Odgovor na to, kateri je boljši, je praktično nemogoč, saj je debata podobna primerjavi med Androidom in iOS-om. Vsak ima torej svoje privržence, vsekakor pa je prednost odjemalca Mozilla Thunderbird ta, da si ga lahko namestite brezplačno. Program Outlook pa je del paketa Microsoft Office, za katerega je seveda potrebno plačati.
Če e-poštni odjemalec Outlook že imate, vam priporočamo, da ga preizkusite. Najnovejša verzija je Outlook 2013 – če vam novejši izgled ne ustreza, ga lahko spremenite, da bo podoben kot v prejšnji verziji. V kolikor pa Microsoft Office-a nimate, si namestite odjemalec Mozilla Thunderbird, s katerim boste lahko opravili praktično vse, kar lahko opravite v Outlooku.
Naj za konec potegnemo črto – Outlook je plačljiv in uporabniku nekoliko bolj prijazen, medtem ko je Mozilla Thunderbird brezplačen, prav tako pa se zanj, raje kot za Outlook, odloči večina naprednih uporabnikov.